Nordic Walking "Po zwałce w Gminie Baranów Sandomierski" (Siedleszczany - mała pętla)

Nordic Walking "Po zwałce w Gminie Baranów Sandomierski" (Siedleszczany - mała pętla)

Na zdjęciu punkt startowy i zarazem końcowy trasy Nordic Walking "Po zwałce w Gminie Baranów Sandomierski".

Warto wiedzieć.

 „Zwałka”, to góra usypana z zmieni wygrzebanej z machowskiej kopalni odkrywkowej siarki. Kopalnia siarki w Machowie była kiedyś największą w Europie. Usypana, rozległa góra ma powierzchnię 880 ha. „Siarkopol”, jako zakład prowadzący kopalnie i jednocześnie zatruwający środowisko naturalne mieszkańców okolic, chciał im zrekompensować wszelkie niedogodności, związane z siarkowym przemysłem i starał się tu stworzyć rezerwat przyrody, sadząc na dąbrowickiej zwałce drzewa, tworząc oczka wodne. Prace przy zwałowaniu ziemi w okolicach Dąbrowicy zaczęły się w 1964 roku i potrwały do 1988 roku. Kopalnia Machów troskliwie zajęła się zwałką od samego początku. Czas pokazał, że warto było stworzyć tę oazę spokoju, z której rozciąga się pejzaż zielonych terenów gminy Baranów Sandomierski.

Choć wydaje się to zupełnie niewiarygodne, to dzikie zwierzęta z całej okolicy same znalazły ten teren i wybrały go na swój dom. Zamieszkały tu całe stada zajęcy, saren, polnych myszy i dzikiego ptactwa. Okolicę tą szczególnie upodobali sobie wszyscy znużeni hałasem miasta tarnobrzeżanie, którzy w weekendy przyjeżdżają na zwałkę pospacerować, posiedzieć nad czystą wodą, czasem się w niej zanurzyć dla ochłody. 

Oczka wodne na zwałce to ulubione miejsca wędkarzy z całej okolicy, którzy bez trudu łowią tu karpie, karasie, liny i leszcze. Bezpośrednia bliskość Zamku w Baranowie Sandomierskim – perełki turystycznej regionu, stwarza dodatkową atrakcję pobytu w okolicy, a w wolnej chwili relaksacyjnego spaceru po „Zwałce”.

Prekursorem Nordic Walking i zarazem gospodarzem wytyczonych tras jest Uczniowski Klub Sportowy w Sportowy działający przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Siedleszczanach.

Proponowane do odwiedzenia trasy „Ekomuzeum” powstały dzięki zaangażowaniu członków Klubu.