Zielony szlak rowerowy ATR

Żółty szlak PTTK

Długość: 65.0 km

Ścieżka dydaktyczna w Leśnictwie Zatyki

Zasługującym na szczególną uwagę miejscem na terenie gminy Nisko jest utworzona w 1999 roku ścieżka dydaktyczna w Leśnictwie Zatyki. Każdy odwiedzający to miejsce ma okazję z bliska poznać walory znajdującej się tam przyrody, a także wzbogacić nieco swoją wiedzę z zakresu tematyki zagospodarowania terenów leśnych. Trasa ścieżki biegnie przez wyjątkowo urokliwe fragmenty obszarów leśnych oraz zawiera piękne i rzadko spotykane obiekty przyrodnicze. W jej krajobraz wkomponowane zostały elementy dydaktyczne z zakresu użytkowania, hodowli i ochrony lasu  oraz gospodarki łowieckiej.

By odnaleźć niżańską ścieżkę dydaktyczną należy wyruszyć z Niska drogą w kierunku Rzeszowa i dotrzeć, do oddalonego około 500 metrów od granic miasta, parkingu leśnego. Następnie należy skręcić w lewo w leśną drogę, gdzie w odległości około 200 metrów od skrętu znajduje się początek ścieżki oraz miejsce parkingowe dla pojazdów.

Ścieżka rozpoczyna się i kończy w tym samym miejscu. Składa się z dwóch pętli - dłuższej około pięcio kilometrowej i krótszej o długości dwóch kilometrów. Trasa jest oznakowana kolorem zielonym. Szczególnie ciekawym miejscem na trasie jest uroczysko "Bardo". Jest to kilkunastohektarowe bagno porośnięte krzewami i wielogatunkową, głównie bagienną roślinnością zielną. Godne uwagi są także piękne, wielogatunkowe drzewostany w różnych fazach rozwojowych.

Ścieżka składa się z 14 przystanków:

• Leśna szkoła
  • Dokarmianie zwierzyny
  • Mrowisko
  • Ochrona lasu przed zwierzyną
  • Powalone drzewo
  • Łowiectwo (ambona)
  • Pomost nad stawem
  • Taras widokowy - "Uroczysko Bardo"
  • Leśnik - lekarzem lasu
  • Pułapki feromonowe
  • "Gniazdo" bukowe